Hizmetlerimiz

Planlama,
Konsept ve İçerik Geliştirme,
İç Mekân Tasarımı,
Modelleme,
Dijital Sergi ve Deneyim Tasarımı,
Tamamlayıcı Unsurlar,
Uygulama Çizimleri,
Grafik Tasarım.

 

Yağıbasan

Anadolu’da inşa edilmiş ilk Türk İslam medresesi olan Yağıbasan Medresesi, Nizamiye medrese ekolünün ilk örneği olup astronomi, geometri ve matematik başta olmak üzere her türlü dini ve fenni bilimlerin okutulduğu Anadolu medrese geleneği için arketip teşkil eden ilk emsal yapıdır. Mahallî yapı tekniklerinin kullanıldığı işlevsel öncelikler gözetilerek şekillenen bu yapı, Anadolu’da şekil bulmuş yepyeni bir başlangıç olarak kabul edebileceğimiz yerli bir mimarinin habercisidir. Yağıbasan Medresesi Eğitim ve Bilim Tarihi Müzesi ise tarihi geleneğini; yaşayan, çağdaş, özgün müze ve eğitim tecrübesi kurmak üzere canlandırmak amacıyla geliştirilmiş bir projedir.

2019 yılında hazırlanan projede müze yapısı; dershane, kütüphane, çalışma alanı, atölye alanı, tematik müze hücreleri, gerçek/replika eser teşhirleri ve interaktif unsurların yer aldığı fonksiyonlar ile bütünleşen geçmiş ve günümüzü bir arada ziyaretçiye sunmayı hedeflemiştir.

Yağıbasan’ın kurucu geleneğini
canlandırmak

Anadolu’da yerli mimarinin habercisi Yağıbasan Medresesi, eğitim ve bilim tarihi geleneğini; yaşayan, çağdaş, özgün müze ve eğitim tecrübesi kurmak üzere canlandırmak amacıyla geliştirilmiş bir projedir.

Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No:100/2-Beyoğlu/İstanbul