Hizmetlerimiz

Planlama,
Konsept ve İçerik Geliştirme,
Şematik Çalışma,
Grafik tasarım,
Tamamlayıcı Unsurlar,
Mekânsal tasarım,
Üretim,
Kurulum.

Kurum

Türkiye Bilimler Akademisi

Rabi Medrese

16. yüzyılda Mimar Sinan tarafından inşa edilen Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası olan Rabi Medrese’nin tarihi ve mimari özellikleri dikkate alınarak bir konsept çalışması gerçekleştirildi.  

Restorasyonunun ardından bir eğitim vakfına devredilen yapı için tasarlanan proje dahilinde oturma üniteleri, çalışma sandalyeleri, misafir koltukları, masa ve aydınlatma üniteleri tasarlandı. Konsept ve tasarım doğrultusunda masa ve kütüphane ahşapları için yapının mimarı Sinan tarafından da ahşap bölümlerde kullanılan meşe ağacı tercih edildi. Yine mimarinin önemli unsurlarından metal lokma ve parmaklıklar aslına uygun olarak masif metalden özel olarak döktürüldü; aydınlatma avizelerinde, duvar panolarında ve masa ayaklarında kullanıldı. Kütüphane ve masa tablalarındaki tekstür ve 3 boyutlu form, klasik Osmanlı ve Mimar Sinan eserlerinde tekrar eden kündekâri modelinin birebir uygulanmasıyla elde edildi. 

Bu çalışmalar neticesinde sadece ihtiyaç doğrultusunda iç mimarlık ve tasarım ürünleri uygulayıp kullanıma sunulmadı, ayrıca günümüz insanının bu klasik yapı ile tarihine yabancılaşmadan bir arada yaşaması için bir alan da yaratılmış oldu.  

https://vimeo.com/114974413

Bir geleneğin ihyası

Mimar Sinan yapısı esere uygulanan konsept çalışması sayesinde günümüz insanının bu klasik yapı ile tarihine yabancılaşmadan bir arada yaşaması için bir alan yaratıldı.

 

Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No:100/2-Beyoğlu/İstanbul