Hizmetlerimiz

Planlama,
Konsept ve İçerik Geliştirme,
Şematik Çalışma,
Grafik tasarım,
Tamamlayıcı Unsurlar,
Mekânsal tasarım,
Üretim,
Kurulum

Kurum

T.C. Aydın Valiliği

Adnan Menderes Demokrasi Müzesi

Türkiye’deki demokrasi mücadelesinin sembol ismi Adnan Menderes’in hatırasının yaşatılması amacıyla kurulan müze, ziyaretçileri Menderes’in şimdiye dek gözardı edilmiş insani yanıyla tanıştırırken bir yandan da yakın tarihimizin en tartışmalı dönemlerinden birine ışık tutuyor. 

Menderes’in doğup büyüdüğü Aydın’daki Çine Çayı’nın kenarına inşa edilen müzenin birinci katında sabık başbakanın hayatı kronolojik bir akışla anlatılırken; özel eşyalar, fotoğraflar ve belgelerden oluşan koleksiyonun bir araya getirildiği bu kısımda pek çok orijinal belge ve nesne sergileniyor. İkinci katta, yola “Yeter! Söz Milletindir!” şiarıyla çıkan Demokrat Parti’nin devrindeki gelişmeler etkileyici bir kurguyla ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor. Müzenin döneme ilişkin belge ve nesneleri titiz bir biçimde bir araya getiren bu bölümünde Menderes’in görev yaptığı dönemde imza attığı icraatlar gözler önüne seriliyor. 

2021 yılında ziyarete açılan müze bir insan hikâyesinden yola çıkıp ülkenin demokrasi mücadelesine bağlanan anlatısında Menderes’in hatırasına sahip çıkma ve mirasını gelecek kuşaklara aktarma açısından kapsamlı bir bakış açısı sunuyor.

Sözü milletin kılma mücadelesi

Müze, bir insan hikâyesinden yola çıkıp ülkenin demokrasi mücadelesine bağlanan anlatısında Adnan Menderes’in hatırasına sahip çıkmak ve mirasını gelecek kuşaklara aktarmak adına kapsamlı bir bakış açısı sunuyor.

 

Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No:100/2-Beyoğlu/İstanbul