Hizmetlerimiz

Planlama,
Konsept ve İçerik Geliştirme,
Şematik Çalışma,
Grafik tasarım,
Tamamlayıcı Unsurlar,
Mekânsal tasarım,
Üretim,
Kurulum.

Kurum

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı

Ya İstiklal Ya Ölüm: İstiklal Harbi Sergisi

20. yüzyıla damga vuran büyük askeri ve siyasi zaferimizin kronolojik bir anlatımda işlendiği sergi Genelkurmay Başkanlığı’nın geniş fotoğraf ve belge arşivi ile Harbiye Askeri Müzesi’nin envanterinde yer alan zengin objeleri bir araya getirdi.  

Etkinlikte kimi ilk defa gün ışığına çıkan fotoğraflar, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadele’ye yön veren komutanlara ait şahsi eşyalar, madalyalar, kılıçlar, silahlar ve kıyafetler sergilendi. İstiklal Harbi’nde canını feda eden tüm şehitlerin adlarının yazılı olduğu bölüm ile harbin kaderini belirleyen komuta kademesinin tanıtıldığı bölüm, büyük bir ilgiyle karşılandı. Kazım Karabekir’in Kars Kalesi’ni geri aldığında göndere çektirdiği, vefatında da tabutunun üstüne serilen bayrak ile Hint Müslümanlarının Atatürk’e gönderdiği sancak, serginin en dikkat çekici unsurları arasında yer aldı.   

19 Nisan 2017’de kapılarını ziyarete açan bu sergide I. Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkmış, topraklarının büyük bir kısmını kaybetmiş, bağımsızlığı tehlikeye girmiş bir neslin, genç Cumhuriyetin ve yeni bir ulus devletin temellerini nasıl ve ne zorluklarla attığına tanıklık edildi.

‘‘Başka yolu yok!’’ diyenlerin destanı

İstiklal uğruna varını yoğunu ortaya koyan bir milletin ve hayatını cepheden cepheye koşmakla geçirmiş komutanların hikâyesine, zor yılların sessiz tanıkları eşliğinde bakıldı.

 

Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No:100/2-Beyoğlu/İstanbul