Hizmetlerimiz

Planlama,
Konsept ve İçerik Geliştirme,
Şematik Çalışma,
Grafik tasarım,
Tamamlayıcı Unsurlar,
Mekânsal tasarım,
Üretim,
Kurulum

Kurum

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Kardeşlik Öyküsü: Ankara Okulu

Türkiye ve Güney Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yılı dolayısıyla Uluslararası Seul Kitap Fuarı’nda açılan “Kardeşlik Öyküsü: Ankara Okulu” Sergisi, Kore topraklarına yardım elini uzatan Türk ordusunun sadece cephede değil cephe gerisinde de Korelilerle gerçekleştirdiği dayanışmayı ele aldı.  

Girdikleri muharebelerde üstün başarılar elde eden Türk tugayları, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yüzünü ağartırken hem müttefiklerinin hem de Güney Korelilerin saygı ve sevgisini kazanmıştı. Cephede gösterdikleri kahramanlıklar nedeniyle “yol gösterici” manasına gelen “North Star” (Kutup yıldızı) olarak anılan Türk Tugayı’nın sivil halkla kurduğu ilişkilerin merkezindeyse öksüz ve yetim çocukların eğitildiği, rehabilite edildiği Ankara Okulu yer alıyordu. Sergide bu okula ait fotoğraflar, anılar ve savaşa ait hatıralar, Güney Kore ile ülkemiz arasında kurulan tarihsel ve dostane bağın kıymetli bir nişanesi olarak ziyaretçilerle buluştu.  

Sergi Haziran 2017’de, fuarın “Onur Konuğu” olan Türkiye’nin standını ziyaret eden Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In’in eşi Kim Jung Sook tarafından açıldı.

https://vimeo.com/114974413

Cephelerin ortasında bir kardeşlik okulu

Türk ordusunun sadece cephede değil cephe gerisinde de Korelilerle gerçekleştirdiği insanlık tarihinde müstesna bir yere sahip dayanışma, o döneme ait belgeler, fotoğraflar ve objeler eşliğinde anlatıldı.

 

Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No:100/2-Beyoğlu/İstanbul