Hizmetlerimiz

Planlama,
Konsept ve İçerik Geliştirme,
Şematik Çalışma,
Grafik tasarım,
Tamamlayıcı Unsurlar,
Mekânsal tasarım,
Üretim,
Kurulum

Kurum

İstanbul Gençlik Festivali 

Anadolu’nun Gelinleri

Mayıs 2018’de düzenlenen “İstanbul Gençlik Festivali” ve “3. Etnospor Kültür Festivali” kapsamında Yenikapı etkinlik alanında konumlandırılan sergi, Anadolu’nun asırlardır süren geleneklerinden biri olan merasim kıyafetlerine odaklandı. 

Anadolu’daki geleneksel kıyafet kültürü bu coğrafyada yüzyıllardır yaşayan toplulukların zenginliğinin bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Bu kıyafet kültürünün en görkemli biçimde sergilendiği yerler ise düğünler… Sergide bu merasimlerin bir nevi “başrolündeki” kişiler yani gelinler ve onların kıyafetleri, takıları, süslemeleri ön plana çıkarıldı. Ziyaretçilere bölgeden bölgeye, kuşaktan kuşağa değişen pek çok âdeti gözlemleme imkânı sunuldu. 

Koleksiyoner Yusuf İyilik’in Anadolu’yu karış karış tarayarak topladığı gelinliklerin ve gelin eşyalarının yer aldığı sergide ziyaretçiye bölgeden bölgeye, kuşaktan kuşağa değişen pek çok âdeti gözlemleme şansı tanıdı.

Yüzlerce yıllık ihtişam ve zarafet

Yıllar süren bir saha araştırmasının ürünü olan sergi, gelinliklerin, yüzlerce yıllık âdetlerin, geleneklerin ve görgünün aktarılmasındaki rolüne odaklandı.

 

Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No:100/2-Beyoğlu/İstanbul