Hizmetlerimiz

Planlama,
Konsept ve İçerik Geliştirme,
Şematik Çalışma,
Grafik tasarım,
Tamamlayıcı Unsurlar,
Mekânsal tasarım,
Üretim,
Kurulum

Kurum

İstanbul Gençlik Festivali 

Türkiye’nin Yolculuğu

“İstanbul Gençlik Festivali” ve “3. Etnospor Kültür Festivali” kapsamında Yenikapı etkinlik alanında konumlandırılan sergide 1071’den günümüze Türk tarihinin önemli olayları bir zaman tüneli konseptiyle anlatıldı. 

Türklerin Anadolu’daki tarihinin kilometre taşları sayılabilecek olaylar üzerinden kurgulanan seksiyonlar, başlangıç noktası olarak kabul edilen 1071 Malazgirt Zaferi’nden yola çıktı; İstanbul’un Fethi’nden Çanakkale Savaşı’na ve yakın siyasi tarihteki darbe girişimlerine dek uzandı. Sergi anlatısı, Anadolu mimarisinin eşsiz yapıtları, sözlü ve yazılı kültür ürünleri, bu coğrafyanın yetiştirdiği mühim münevver ve mütefekkirlere dair bilgiler, Tanzimat Fermanı’nın ilanı gibi modernleşme tarihimizin başat hadiseleri, milli hakimiyetin simgesi ilk TBMM’nin açılışı ve Atatürk’ün meclis balkonundan yaptığı konuşma gibi tarihi vakalarla pekiştirildi. Her seksiyon çeşitli ses-koku efektleri ve interaktif uygulamalar yardımıyla zenginleştirildi. 

Mayıs 2018’de gerçekleştirilen etkinliklerde çıkılan bu “uzun yolculuk”, “Tarihini Sen Yaz” bölümünde gençlerin tarihe düştüğü notlar ile son bulurken, tarihe de bir nevi kayıt düşüldü.

https://vimeo.com/114974413

1071’den geleceğe uzanan yol

Etkinliğin mimari dokusuna uygun olarak bir çadırın içinde kurgulanan sergi, ziyaretçilerini zaman tünelinde tarihsel bir yolculuğa çıkardı.

 

Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No:100/2-Beyoğlu/İstanbul