Hizmetlerimiz

Planlama,
Konsept ve İçerik Geliştirme,
Sergi Tasarımı,
Grafik Tasarım,
Tamamlayıcı Unsurlar,
Üretim,
Kurulum.

Kurum

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Osmanlı’nın Unutulan Zaferi: Kûtulamâre Sergisi

I. Dünya Savaşı’nda, Çanakkale’den sonra kazanmış olduğumuz en büyük ve anlamlı zafer Kûtulamâre’nin 100. yılı için hazırlanan sergi, bu unutulan zaferi hatırlamak ve hatırlatmak amacıyla yola çıktı.  

 Irak Cephesi’nde 29 Nisan 1916’da Kûtulamâre’de kuşatılan ve 4,5 aylık bir muhasaradan sonra 13 bin 300 kişilik İngiliz ordusunun esir alınmasıyla sonuçlanan zaferin hikâyesi döneme ait çeşitli fotoğraflar, belgeler, gazete yazıları, resimler, haritalar ve objeler eşliğinde anlatıldı. Kronolojik olarak yapılan seçkide kuşatmanın izi 44. Alay Komutanı Yarbay Mehmed Reşid’in hatıratı üzerinden günbegün sürüldü. Kuşatmanın İngiliz basınındaki yankıları, İngiliz ordusunu teslim alan IV. Ordu Komutanı Halil Paşa’nın yazışmaları, Kûtulamâre’de şehit düşmüş bir Mehmetçiğin evine giden mektup, savaşta kullanılmış çeşitli eşyalar gibi bu tarihi hadisenin daha iyi anlaşılmasını sağlayan pek çok evraka ve objeye yer verildi. 

10 Mayıs 2016’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen sergi başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletin üst kademesi tarafından da ziyaret edildi. 

Büyük zafere ‘‘iade-i itibar’’

İngiliz tarihinin en büyük yenilgilerden biri olan ancak çeşitli nedenlerle bir süre sonra “unutulan” Kûtulamâre zaferi, 100. yıl sonra yeniden hatırlandı.

 

Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No:100/2-Beyoğlu/İstanbul