ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ

Hedefi tarihi ve geleneksel sporları yeniden canlandırıp hem bu kültürü yaşatmak hem de profesyonel bir disiplin içerisine sokup olimpiyatlara katılabilecek bir aşamaya getirmek olan Dünya Etnospor Konfederasyonu iki yıl üst üste düzenlenen ve büyük bir katılıma sahne olan Etnospor Kültür Festivali ile bu gayesine gün geçtikçe daha da yaklaşıyor.

 

26-28 Ağustos 2016’da Küçükçekmece’deki 800 bin m2’lik Bezirganbahçe Meydanı’nda özel bir alan kurulan ve 200 binin üzerinde ziyaretçinin katıldığı Etnospor Festivali, 2017 yılında Avrupa’nın en büyük meydanlarından olan Yenikapı’ya taşındı.

 

Bu yıl kökbörü, atlı cirit, akrobasi, mas, aşırtmalı aba ve şalvar güreşleri, hedef okçuluğu, mangala, aşık, menzil okçuluğu, hedef okçuluğu gibi festivalin “gelenekselleşen”  mücadelelerinin yanında ilk defa Fetih Güreşleri adı altında yağlı güreş turnuvası düzenlendi. Çocuk oyunları, atölye çalışmaları, ok talimleri, Orta Asya ve Anadolu mutfaklarından lezzetler, konserler, çeşitli yörelere özgü danslar festivalin en ilgi çeken etkinlikleri arasında yer aldı. “Ok Yaydan Çıktı” sloganıyla yola koyulan ve 500 binin üzerinde bir katılımın gerçekleştiği,  bu dev organizasyon alandan yapılan canlı yayınlarla daha da geniş kitlelere ulaştı.

 

Sanat yönetmenliği ALART Cult&Design tarafından gerçekleştirilen organizasyonun bir sonraki aşaması paydaş ülke Kırgızistan’da düzenlenmekte olan Dünya Göçebe Oyunları’nı 2018 yılında İstanbul’a taşımak olacak.

x